Τετάρτη 16 Νοεμβρίου 2016

«6ος Ημιμαραθώνιος Παϊκου» με σύνθημα «Νερό πηγή ζωής και όχι κέρδους»

Στον πολύ όμορφο «Ορεινό  Ημιμαραθώνιο Πάικου»  του νομού Κιλκίς, συμμετείχε η Ομάδα Μαραθωνίου Γιαννιτσών την Κυριακή 6 Νοεμβρίου. Ο αγώνας όπως κάθε χρόνο ήταν αφιερωμένος στην προσπάθεια των κατοίκων του νομού ενάντια σε κάθε είδους καταπάτησης και καταστροφής του φυσικού κάλλους της περιοχής με στόχο το κέρδος.
  Οι 209 δρομείς που συμμετείχαν στον αγώνα έμειναν εντυπωσιασμένοι από την πανέμορφη διαδρομή αλλά και από την πολύ καλή οργάνωση. Στον αγώνα που έχει γίνει θεσμός πλέον κάθε Νοέμβρη, νικητής ....
 αναδείχθηκε ο   Δημήτρης Σελέτης  με επίδοση 1.47.25. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Ευάγγελος Νούλας. Στις γυναίκες την πρώτη θέση κατέλαβε η Μαρία Αποστόλου με χρόνο 2:24:43 που αποτελεί ρεκόρ αγώνα στις γυναίκες.
Με την  Ομάδα Μαραθωνίου Γιαννιτσών  αγωνίστηκαν οι: Ασπρομάτης Μηνάς 2:30:55, Δαμιανίδης Μωυσής 2:51:52, Σιταράς Απόστολος 2:59:18, Χατζηδήμου Ανδρέας 3:14:37, Χρυσοστομάκης Ιωάννης 3:26:12, Χρυσανθίδης Ιωάννης 3:26:25, Τριχίδης Χρήστος 3:54:05.