Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2016

Πρωτάθλημα Α1 Handball γυναικών. Νίκη του Μ Αλέξανδρου και ελπίδες για την 3η θέση

Σημαντική νίκη που της δίνει πολλές ελπίδες για την κατάκτηση της 3ης θέσης στο πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας, πέτυχε το Σάββατο το βράδυ η γυναικεία ομάδα Χάντμπολ του ΓΑΣ. Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών. Συγκεκριμένα η ομάδα του Μέγα νίκησε στο Κλειστό Γυμναστήριο Γιαννιτσών «Έλλη Μυστακίδου» την Αναγέννηση Άρτας με σκορ 26-22 εξασφαλίζοντας μια καλή διαφορά την οποία μπορεί να διαχειριστεί και στον επαναληπτικό αγώνα της Β φάσης των play off του πρωταθλήματος. Να θυμίσουμε ότι η ομάδα των Γιαννιτσών ηττήθηκε στον πρώτο αγώνα αυτού του μίνι πρωταθλήματος μέσα στη Νέα Ιωνία από την ομώνυμη ομάδα, όπως και η Αναγέννηση Άρτας που γνώρισε την ήττα ... μέσα στον ΠΑΟΚ. Στο πρώτο 20λεπτο οι γηπεδούχος ομάδα δυσκολευόταν επιθετικά και ακολουθούσε στο σκορ την φιλοξενούμενη ομάδα, καταφέρνοντας στο κλείσιμο του ημιχρόνου να φέρει το παιχνίδι στα ίσια 12-12. Στην επανάληψη ο Μέγας δυνάμωσε την άμυνά του και με επιθετικές αιχμές την Φράγκου και την Ανδρίτσου κατάφερε να προηγηθεί και να δημιουργήσει μια διαφορά 4 τερμάτων με τη λήξη του αγώνα 22-26. Εκτός απροόπτου ΠΑΟΚ και Νέα Ιωνία θα παλέψουν για την κατάκτηση του πρωταθλήματος ενώ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών και Αναγέννηση Άρτας θα διεκδικήσουν στον μεταξύ τους αγώνα την 3η θέση του πρωταθλήματος. Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Α. Ταρινίδης): Πυριτίδου, Ξηρίδου, Τροχίδου Παναγιωτίδου 4, Πλιόγκα, Τσιτσούκη 2, Μαυροπούλου, Ντιμτσούδη, Φράγκου 10, Ανδρίτσου 7, Πέιου, Αναστασίου 3, Τσαλουκίδου, Τρελλοπούλου, Κεχαγιά, Λαζαρίδου, Παρασκευαΐδου. Αναγέννηση Άρτας (Γ. Παναγιώτου): Καλασνίκοβα, Καλοϊδή 2, Σμαρδέλη, Βέμη 1, Παπαδοπούλου 2, Σκάρα 4, Στανκούτε 3, Δημήτρη 1, Σαπλαούρα, Κουρέλη, Δημητρίου 6, Παναγιώτου, Ματαρώνα 3, Μέγα.